گروه تروریستی داعش ویدئویی در اینترنت منتشر کرده که در آن قتل شمار زیادی سرباز سوری نشان داده می‌شود. دست کم ۱۶ تن از جلادان “داعش” در بریدن سر اسرای سوری مشارکت می‌کنند. در میان جانیان چند خارجی نیز هستند، دست کم دو تن از آنان از اروپا می‌آیند.

به گزارش اویس، وزیر کشور فرانسه، برنار کازنوو، روز دوشنبه بیست و ششم آبان ماه گفت که بسیار محتمل است که یک شهروند ۲۲ ساله فرانسوی جزو قاتلان باشد.

کازنوو به خبرنگاران گفت که سازمان اطلاعات و امنیت فرانسه پس از بررسی ویدئوی داعش  به این نتیجه رسیده که به احتمال زیاد یک فرانسوی به طور مستقیم در کشتن سربازان سوری شرکت کرده است.

فرانسوی مزبور در ماه اوت ۲۰۱۳ فرانسه را ترک کرده تا به سوریه سفر کند. این شخص که متولد شهر “اور” فرانسه است، “ماکسیم هوشار” نام دارد و در حال حاضر اسم خود را “ابوعبدالله الفرنسی” گذاشته است.

سازمان اطلاعات و امنیت فرانسه حدس می‌زند که دست کم هزار فرانسوی به گروه “دولت اسلامی” و دیگر گروه‌های تروریستی افراطی در سوریه و عراق پیوسته‌اند.

افزون بر این، احتمال دارد که یک دانشجوی پزشکی اهل بریتانیا جزو گروه قاتلان در ویدئوی تازه منتشرشده داعش باشد. به گزارش روزنامه “دیلی میل”، فردی به نام “احمد مثنی” به این روزنامه گفته است که گمان می‌کند پسر ۲۰ ساله خود “ناصر” را در میان “تروریست ها” ویدئوی ۱۶ دقیقه‌ای دیده و شناخته است. بیشتر شبه‌نظامیان “داعش” در این ویدئو چهره خود را نپوشانده‌‌اند.

“احمد مثنی” به “دیلی میل” گفته است: «نمی‌توانم مطمئن باشم، اما او شبیه پسرم است. او باید حال از خدا بترسد، چون آدم کشته است. چطور ممکن است باور داشته باشد که وقتی آدم بکشد می‌تواند در برابر خدا حاضر بشود؟»

وزارت امور خارجه بریتانیا حاضر به موضع‌گیری دراین‌باره نشده است. “ناصر مثنی” در فیلمی که در ماه ژوئن گذشته منتشرشده مسلمانان را فرامی‌خواند که به “داعش” بپیوندند. حدس زده می‌شود که برادر “ناصر” نیز از ماه ژوئن گذشته در سوریه باشد.