مولوی گرگیج مدیر دارالعلوم فاروقیه روستای محمودآباد گالیکش در اظهارات اخیر خود در جمع نمازگزاران جمعه ۱۶ آبان در شهرستان آزادشهر ، با جاهل و چاپلوس خواندن مردم و علمای اهل سنت که به عرض ارادت به اهل‌بیت و به خصوص امام حسین (ع) در ماه محرم می‌پردازند ، آنان افسارگسیخته‌هایی نامید که پیرو مذهب و دین خود نبوده و جزو اهل سنت نیستند و ادامه سخنان خود توهین‌های دیگری را نیز به مردم اهل سنت و علمای آن نموده است .

مردم فریب مولوی گرگیج را نخورند

آخوند نوریزاد امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس با اشاره به اینکه اهل سنت ارادت و محبت ویژه ای به امام حسین(ع) که درس استقامت و مقاومت در مقابل استکبار و ظالم را به انسانها داده است دارند اظهار کرد: هر سخن از زبان هرکس که خلاف این عقیده را بیان کند را از دیدگاه اهل سنت مردود است.

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس با محکومیت افرادی که به برگزار کنندگان مراسم عزاداری امام حسین (ع) توهین می کنند ، افزود: احتمال می رود این افراد قصد تحریک برخی از جوانان و ایجاد فتنه و اختلاف بین مسلمانان را داشته باشند . لذا توصیه ما به مردم عزیز و همیشه در صحنه اهل سنت این است که فریب اینگونه افراد را نخورند .

آخوند نوریزاد اذعان کرد: بحث عزاداری برای امام حسین (ع) مربوط به امروز نیست و از سالها قبل حتی قبل انقلاب اسلامی نیز در میان اهل سنت خصوصا ترکمنها که مراسمات خاصی نیز دارند مرسوم بوده است.

وی خاطر نشان کرد: در برگزاری این مراسمات هیچگاه بحث منصب و مقام و این گونه مسائل مطرح نبوده و این عزاداریها صرفا بخاطر رضای خداوند ، ابراز محبت به اهل بیت (ع) و رسیدن به شفاعت این بزرگواران است.

مولوی گرگیج نظر خودش را بیان کرده

رئیس حوزه علمیه روستای اجن قرق خوجه گالیکش با تاکید بر این که نباید حادثه کربلا برای ما فقط یک اتفاق ساده و بی‌اهمیت باشد، افزود: نظر ما اهل سنت این است که امام حسین (ع) راهش را درست انتخاب کرد و در راه حق شهید شد.

حاج صفر آخوند قزاقی رئیس حوزه علمیه روستای اجن قرق خوجه گالیکش در واکنش به سخنان مولوی گرگیج در مورد انتقاد از برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) توسط اهل سنت گفت: ما اهل سنت همانند اهل تشیع عزاداری نمی‌کنیم اما مسلماً شهادت امام حسین (ع) مسئله‌ای تکان‌دهنده‌ای است و این عقیده ما اهل سنت است که ایشان مظلومانه به شهادت رسید و کسانی که روبرو ایشان ایستادند ظالم بودند ودرحق او ظلم کردند .

آخوند قزاقی با اشاره به این که ما اهل سنت پیرو امام حسین(ع) هستیم و باید ره رو آن امام باشیم ، افزوده : دوست داشتن و محبت به اهل‌بیت(ع) مانند این است که راه آن ها را ادامه می‌دهیم .

رئیس حوزه علمیه روستای اجن قرق خوجه گالیکش با تاکید بر این که نباید حادثه کربلا برای ما فقط یک اتفاق ساده و بی‌اهمیت باشد، افزود: نظر ما اهل سنت این است که امام حسین (ع) راهش را درست انتخاب کرد و در راه حق شهید شد.

آخوند قزاقی در پایان خاطرنشان کرد: مولوی گرگیج نظر خودش را بیان کرده و به نظر من هیچ لزومی ندارد که ما اهل سنت در بین خودمان اختلاف نظر داشته باشیم و جبهه‌گیری کنیم. اگر منظور وی رد مراسماتی چون صدقه دادن دعا کردن و… که جز اعتقادات اهل سنت در روز عزاداری امام حسین (ع) است، ما نیز این سخنان را قبول نداریم، زیرا از سال‌های قبل برگزاری این مراسمات در قوم ترکمن مرسوم بوده است.

مولوی گرگیچ اعتقادات خود را در قالب اهل سنت بیان کرده

امام جمعه اهل سنت شهر فراغی شهرستان کلاله گفت: عزاداری‌های اهل سنت در ماه محرم اعتقادی است و پشت پرده سیاسی ندارد.

آخوند آدینه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی کلاله خبر در واکنش به اظهارات اخیر مولوی گرگیچ مبنی بر اینکه عزاداری‌های اهل سنت در ماه محرم برای به دست آوردن پست و مقام است ، گفت: برگزاری مراسمات عزاداری در ایام ماه محرم توسط اهل سنت اعتقادی و قلبی است ، نه برای به دست آوردن پست و مقام.

وی افزود: ائمه اطهار، اهل‌بیت پیامبر اعظم اسلام هستند و محبت آن‌ها در دل هر مسلمانی است و اهل سنت در قالب چنین مراسماتی محبت خود به اهل‌بیت را نشان می‌دهند و یاد و خاطر این بزرگان را در یادها زنده نگه می‌دارند و تاکید می‌کنم که در پشت این برنامه‌ها جز محبت اهل‌بیت چیز دیگری نیست.

وی اظهارات گرگیچ را محکوم کرد و گفت: مولوی گرگیچ اعتقادات خود را در قالب اهل سنت بیان کرده ، در صورتی که اعتقادات اهل سنت با چنین اظهاراتی مغایرت دارد.

آخوند فرهمند گفت : اظهارات مولوی گرگیچ در خصوص عزاداران حسینی اهل سنت ، نوعی افراطی‌گری است

آخوند فرهمند از علمای اهل سنت شهر فراغی شهرستان کلاله در گفتگو با خبرنگار کلاله خبر با افراطی خواندن اظهارات مولوی گرگیچ در خصوص نیت عزاداران اهل سنت در برگزاری مراسمات عزاداری در ایام محرم ، سخنان وی را محکوم کرد.وی افزود: اقدامات اهل سنت در برگزاری مراسمات عزاداری در ایام محرم با نیت‌های سیاسی و به دست آوردن جایگاه نیست بلکه اهل سنت امام حسین(ع) به صورت قلبی و اعتقادی دوست دارند .این روحانی اهل سنت تاکید کرد: دوست داشتن و محبت به اهل‌بیت پیامبر(ص) به منزله محبت و دوست داشتن پیامبر(ص) است و هدف از برگزاری چنین مراسماتی به یادآوردن و یادآوری رشادت‌های آن امام در جهت تحقق امر به معروف و نهی از منکر است.وی اظهارات گرگیچ را در جهت برانگیخته کردن ذهنیت و تحریک علمای بزرگ اهل سنت نسبت به مردم (اهل سنت) دانست و گفت: این اظهارات هدفی جز تحریک علمای اهل سنت ندارد.آخوند فرهمند اظهار کرد: ما برای عرض ارادت به اهل‌بیت پیامبر اسلام(ص) از دولت یا مسئولین هیچ تقاضایی نداریم چرا که این اقدامات ما اعتقادی است.

ما اهل سنت به هیچ عنوان سخنان مولوی گرگیج را قبول نداریم

آخوند عبدالمجید آرمون امام جمعه بلوچ اهل سنت شهرستان گالیکش در واکنش به سخنان مولوی گرگیج در مورد انتقاد از برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) توسط اهل سنت ، گفت : بنده نزدیک به ۱۵ است که امام جماعت هستم و در مسجدی که امامت می‌کنم نزدیک به ۴۰ تا ۵۰ سال سابقه دارد که روز عاشورای هر سال مراسم عزاداری امام حسین(ع) برگزار می‌شود و شیعه و سنی پا به پای هم برای برگزاری این مراسم تلاش می‌کنند.

وی ادامه داد : در این مراسم از رشادت ها و شهامت‌های امام حسین (ع) سخن می‌گوییم و این مراسم در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

آخوند آرمون با اشاره به این که ما اهل سنت به هیچ عنوان سخنان مولوی گرگیج را قبول نداریم ، افزود: اگر ما اهل سنت مشکلی با برگزاری این مراسم داشتیم آن را برگزار نمی‌کردیم .

سخنان مولوی گرگیج ریشه در عقاید وهابیت دارد

پایگاه خبری تحلیلی اترک گفتگویی را با حاج ناصر آخوند قزل یکی از علمای برجسته اهل سنت گلستان و امام جمعه‌ی پالیزان شهرستان مراوه‌تپه به عمل آورده است که به حضورتان تقدیم می‌شود :

سؤال : نظر اهل سنت در خصوص جایگاه اهل‌بیت علیه‌السلام چیست ؟

آخوند قزل : اهل سنت ، محبت اهل‌بیت را طبق صریح قرآن بر خود لازم می‌دانند چرا که در قرآن به این امر دستور داده شده است. و ما اهل سنت معتقدیم کسی که محبت اهل‌بیت را در دل نداشته باشد از دایره‌ی اسلام خارج است. محبت اهل‌بیت جزو اعتقادات ما است و ما اهل سنت از جان و دل اهل‌بیت را دوست داریم .

سؤال : در خصوص سخنان مدیر حوزه‌ی علمیه‌ی فاروقیه مبنی بر عدم مشروعیت عزاداری به هر شکل برای هر مرده‌ای به خصوص اولیاء خدا و به خصوص حضرت امام حسین علیه‌السلام چه نظری دارید ؟ آیا عزاداری برای اهل‌بیت به خصوص حضرت امام حسین علیه‌السلام از نظر اهل سنت مشروعیت ندارد؟

آخوند قزل : ما اهل سنت برای رفتگان معمولی خودمان مراسم عزاداری می‌گیریم . مراسم سوم ، هفتم و چهلم جزو مراسماتی است که ما برای رفتگان معمولی خودمان می‌گیریم ، حال مراسم گرفتن برای نوه‌ی پیامبر خدا(ص) که جای خود دارد.

چرا که همه می‌دانیم او برای زنده نگه‌داشتن دین خدا قیام کرد و امروز دین اسلام اگر زنده است به خاطر شهادت حضرت امام حسین علیه‌السلام است و چنین اظهاراتی پایه و اساسی در اهل سنت ندارد .

سؤال : علت چنین اظهارنظرهایی در این برهه از زمان که نیاز جامعه‌ی اسلامی به انسجام و یکپارچگی است چیست ؟

آخوند قزل : بیشتر این نوع اعتقادات ریشه در تعصبات و عقاید منحرف وهابیت دارد که با سیره‌ی پیامبر خدا (ص) سنخیت ندارد و کمک به دشمنان اسلام به خصوص تفکر وهابیت که کمر به نابودی اسلام بسته است می‌کند و عاملی برای به هم زدن انسجام و یکپارچگی جامعه اهل سنت و همراهی آنان با نظام و انقلاب است/ گلستان ما