یک کودک ۱۶ ماهه روهینگیایی و خانواده‎اش برای فرار از خشونتی که علیه مسلمانان روهینگیایی در میانمار می‎شود از راخین گریخته بودند، اما سرنوشت محمد، برادر سه ‌ساله، مادر و دایی‎اش غرق شدن در رودی پر آب در مرز بنگلادش بود.

به گزارش اویس به نقل از ابنا، رسانه‌های اجتماعی تصاویری تکان‎دهنده از پیکر بی‎جان یک کودک ۱۶ ماهه روهینگیایی منتشر کردند که با صورت بر روی گِل‌‎های کرانه یک رود افتاده است. این پناهجوی کوچک «محمد» نام داشت که از مسلمان روهینگیا در ایالت راخین در کشور میانمار بود.

وی و خانواده‎اش برای فرار از خشونتی که علیه مسلمانان روهینگیایی در میانمار می‎شود از راخین گریخته بودند، اما سرنوشت محمد، برادر سه ‌ساله، مادر و دایی‎اش غرق شدن در رودی پر آب در مرز بنگلادش بود.

انتشار این تصویر دردناک یادآور ماجرای سال گذشته «آیلان کُردی» کودک خردسال و پناهجوی سوری است که انتشار تصاویری از جسدش در سواحل ترکیه بسیاری از مردم و مقامات را در سراسر دنیا تکان داد.

روز گذشته نیز یک فیلم در مورد آزار و اذیت مسلمانان توسط نیروهای پلیس میانمار منتشر شد که یک کمیسیون تحقیق و تفحص خشونت در ایالت راخین میانمار هرگونه آزار و اذیت این اقلیت را تکذیب کرد!

ده‌ها هزار نفر از روهینگیاییها که در میان اکثریت بودایی میانمار زندگی می‌کنند پس از عملیات نظامی در شمال غربی ایالت راحین به دنبال حمله به یک پست مرزی مجبور به فرار به بنگلادش شدند.

در این سرکوب ده‌ها تن کشته شدند، در حالی که افرادی که از منطقه به بنگلادش فرار کرده‌اند، تاکید دارند نیروهای امنیتی میانمار با آتش زدن خانه‌ها، قتل و شکنجه، تعدادی از زنان و دختران روهینگیایی را مورد آزار جنسی قرار داده اند.

یک کمیسیون بررسی و تحقیق خشونت ها در ایالت راخین روز چهارشنبه گزارش خود را در این زمینه منتشر و موضوع نقض حقوق اقلیت مسلمان روهینگیا و آزار آنها را رد کرد.

این کمیسیون در بیانیه‌ای که در رسانه های محلی منتشر شد، ادعا کرد با بررسی مساجد و ساختمان‌های مذهبی در منطقه ای که ناآرامی صورت گرفته اثبات شد هیچ مورد نسل کشی و آزار و اذیت مذهبی وجود نداشته است.

میانمار حاضر نیست روهینگیایی های مسلمان را به عنوان شهروند به رسمیت شناخته و آن را از اقوام این کشور تلقی کند و از عناوین بنگالی یا مهاجران غیر قانونی از بنگلادش از آنها یاد می‌کند.

این بیانیه چهار روز پس از آن منتشر شد که دولت میانمار چهار افسر پلیس را به اتهام ضرب و شتم و لگد زدن به روستائیان روهینگیا بازداشت کرد، اقدامی که در این کشور جنوب شرق آسیا که نظامیان تا چند ماه پیش حاکم بودند، سابقه نداشته است.

بیش از ۱۲۰ هزار آواره روهینگیایی که از حقوق شهروندی محروم هستند پس از خشونت های سال ۲۰۱۲ میلادی در اردوگاه هایی در ایالت راخین به دام افتاده اند و دسترسی به مراقبت های بهداشتی و آموزش و پرورش ندارند.۱۵