به گزارش اویس، وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش به عملیات معکوس ارتش سوریه بر علیه تهاجم گروه های تروریستی وهابی وابسته به شبکه القاعده و معارضان سوری متحد آنها از ایران و روسیه خواست از ادامه تحرکات نظامیان سوری جلوگیری بعمل آورد!

به گزارش اویس، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه به لحنی طلبکارانه مدعی شد روسیه و ایران باید مانع حملات هوایی دولت سوریه به آنچه “معارضان سوریه” خواند شوند. وی ادعا کرد دولت سوریه به بهانه مبارزه با گروه تروریستی «جبهه النصره»، غیرنظامیان را در ادلب بمباران می‌کند.

وی با بیان اینکه این بمباران‌ها باید متوقف شود، از ایران و روسیه خواست به وظایف خود به عنوان کشورهای ضامن (آتش‌بس) در مذاکرات آستانه عمل کرده و مانع حملات هوایی دولت سوریه شوند.

وزیر خارجه ترکیه ضمن اعلام خبر ساخت چهارمین پست دیدبانی ارتش این کشور در ادلب، تاکید کرد لیست شرکت‌کنندگان در کنگره مردمی سوریه در شهر «سوچی» روسیه باید با توافق همه طرف‌ها تهیه شود.

پیشنهاد به شما:

+ فروش دختران آواره سوری به مردان ترکیه

+ تروریست تونسی داعش آبروی دولت ترکیه را برد + فیلم

+ شنا شاهزاده خانم های عریان سعودی در ترکیه

چاووش‌اوغلو اضافه کرد که ترکیه در نشستی که شبه‌نظامیان یگان‌های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) در آن حاضر باشند، شرکت نمی‌کند. وی همچنین گفت که بعد از نشست سوچی، با کشورهای هم‌نظر، نشستی درباره سوریه در ترکیه برگزار خواهند کرد. وزیر خارجه ترکیه در ادعایی بی‌پایه افزود که نقض آتش‌بس توسط دولت سوریه، با پشتیبانی و حمایت ایران و روسیه انجام شده و آن دو کشور مسئول حملات هوایی به ادلب و کشتار غیرنظامیان هستند.

چاووش‌اوغلو با دفاع از عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه گفت هدف این کشور حفظ تمامیت ارضی، تامین امنیت و زمینه‌چینی برای انتخابات دموکراتیک در سوریه است. وی درباره تنش‌های دیپلماتیک اخیر با آمریکا نیز گفت اگر واشنگتن به تسلیح کردهای سوریه و عدم استرداد «فتح‌الله گولن» – معارض دولت ترکیه – ادامه دهد، روابط با این کشور وخیم‌تر می‌شود.

لازم به ذکر است که بر اساس تصاویر منتشر شده در رسانه های وابسته به القاعده، نیروهای معارض سوری با زرهپوشها و تسلیحات و یونیفرم ارتش ترکیه به حمایت از عناصر این گروه برخاسته و طی بیانیه ای از تشکیل اتاق عملیات مشترک با القاعده بر علیه نیروهای دولتی سوریه خبر داده اند.