متن سوال:

آیا برداشتن ابرو برای مرد گناه است؟ آیا حدیث و روایت یا آیه ای در مورد آرایش مرد وجود دارد؟

پاسخ:

به گزارش اویس، در روایات متعددی از تشبه زنان به مردان و مردان به زنان نهی شده است.در چندین روایت اشخاصی که خود را به شکل جنس مخالف در بیاورند یا در رفتار و لباس پوشیدن و … خود را مانند جنس مخالف کنند مورد لعن خدا و رسول خدا (صلی الله علیه وآله) قرار گرفته اند.

پیامبر (صلی الله علیه وآله ) :أَرْبَعٌ لَعَنَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَوْقِ عَرْشِه… الْمَرْأَهُ تَتَشَبَّهُ بِالرِّجَالِ وَ قَدْ خَلَقَهَا اللَّهُ أُنْثَى ..

«چهار گروه را خدا از رحمت خویش دور کرده است و خدا و رسولش و ملاکه بر آنان لعن می فرستند …چهارم :زنانی که خود را شبیه مردان می کنند».(مستدرک ‏الوسائل – باب تحریم تشبه الرجال بالنساء )

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ :(صلی الله علیه وآله ):لَعَنَ اللَّهُ وَ أَمَّنَتِ الْمَلَائِکَهُ عَلَى رَجُلٍ تَأَنَّثَ وَ امْرَأَهٍ تَذَکَّرَتْ وَ …..

خداوند چند نفر را لعنت کرد و فرشتگان آمین گفته اند :

۱- مردی که خود را شبیه زنان کند .

۲- زنی که خود را شبیه مردان کند .

۳- ………

مستدرک‏ الوسائل ج ۱۴ ص ۱۵۶ .

رسول خدا:(صلی الله علیه وآله ):فرمود:از ما نیست هر زنی که خود را شبیه مردان کند یا هر مردی که خود را شبیه زنان کند.(میزان الحکمه، ج ۵ ،ص ۱۸)

پیامبر :(صلی الله علیه وآله ): : «سه گروه، هرگز داخل بهشت نمی شوند: کسی که نسبت به عفت و ناموس خود بی اعتنا است؛ زنی که خود را در لباس و رفتار و امور دیگر شبیه مردان سازد وشراب خوار».(میزان الحکمه، ج۲، ص۱۰۲٫)

امام باقر(علیه السلام) می فرمایند:لَا یَجُوزُ لِلْمَرْأَهِ أَنْ تَتَشَبَّهَ بِالرِّجَالِ لِأَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص لَعَنَ الْمُتَشَبِّهِینَ مِنَ الرِّجَالِ بِالنِّسَاءِ وَ لَعَنَ الْمُتَشَبِّهَاتِ مِنَ النِّسَاءِ بِالرِّجَالِ

«جایز نیست که زن، خود را شبیه مرد کند؛ زیرا پیامبر مردانی را که مشابه زنان می شوند و همچنین زن هایی که خود را شبیه مردان می کنند، لعنت کرده است»(بحارالانوار، ج۱۰۳،ص ۲۰۸٫)

همچنین بنا به فتوای فقها تشبه زنان به مردان و بالعکس(مردان به زنان) حرام است. اما دلیل این نهی و حرمت چیست

در پاسخ به سوال فوق باید به مطالب و نکات ذیل توجه کرد :

۱- خداوند با علم نافذ خود و بر اساس حکمت و مصلحتی که بر همه پهنه هستی و نظام آفرینش سایه افکنده هر کس را بخواهد مرد و هر کس را بخواهد زن می آفریند و این بر اساس حکمت و مصلحت قاهره حق تعالی است .اگر زنی خود را به شکل مرد درآورد ودر ظاهر و حرکات و خصوصیات خود را به شکل آنها در آورد و یا بر عکس مردی تمایل به مونث و زن بودن داشته باشد و خود را به شکل آنها بیاراید و خصوصیات آنها را بروز دهد در واقع با حکمت و مشیت الهی در افتاده و علم و حکمت الهی را در این موضوع نادیده ناقص دانسته و خداوند را به نقصان و جهل نسبت داده است ونعمت الهی را انکار نموده و این بزرگترین جرم و گناه است و لعنت و دوری از رحمت الهی را در پی دارد .

۲- بی شک حرمت تشبیه زنان به مردان و بالعکس به خاطر مفاسدی است که این کار برای فرد وجامعه در پی دارد.

دوگانگی شخصیتی و بحران هویت یکی از مهمترین تاثیرات تشبیه به جنس مخالف است که زمینه انحرافات شخصی روانی و هم اجتماعی را در پی خواهد داشت.تشبیه به جنس مخالف زمینه ای برای جهت گیری کارکردی شخص بر خلاف جنسیت خود است که به ناکارآمدی و معطل ماندن استعدادهای شخصی و خدادادی می انجامد. این امر بزرگترین لطمه ای است که می تواند بر یک فرد وارد شود و مصداق روشنی از دوری از رحمت خداست

شخصیت هر فرد اعم از زن یا مرد از مولفه های متعددی(ویژگی های وراثتی،محیطی،جنسیتی ،ظاهری و…) تشکیل شده است که نقش تعیین کننده ای را در رفتار و کردار و حتی طرز فکر و صفات روحی و روانی ایفا می کند.

یکی از مهمترین مولفه های شکل گیری شخصیت, ظاهر شخص است.تطابق وهماهنگی مولفه های مختلف شخصیت در شکل گیری هویت شخصی فرد که منشا اصلی تکامل روانی و رفتاری است نقش اصلی را ایفا می کند.

عدم هماهنگی در رفتار و کردار و ظاهر مطابق با نقش جنسی و جنسیتی (مشابهت زن به مرد یا بر عکس) مهمترین عامل ایجاد بحران هویت در شخص می گردد. بحران هویت سبب ایجاد مشکلات روانی و رفتاری متعدد برای شخص(افسردگی ، عدم اعتمادبنفس، …) و تاثیرات نامطلوب اجتماعی را درپی دارد.

این امر سبب می شود زنی که از این حیث دارای بحران شخصیت وهویت شده است توانایی ها و ارزش هایی را که خداوند در وجود او نهاده است ضد ارزش بداند.

زنی که رفتار وکردار خود را شبیه مردان می کند دیگر نقش همسری ، مادری، خانه داری و فرزندداری را نقشی پست و فرومایه می پندارد و تعالی و تکامل را در مردانه شدن جستجو می کند. از آنجا که ویژگی های طبیعی و ذاتی برای مردانه شدن را ندارد پس از مدتی سرخورده و ناکام به افسردگی و عدم اعتماد به نفس و بیماری های روانی دیگر مبتلا و در تکامل فردی و اجتماعی خود و دیگران اختلال ایجاد می کند. (همچنین است مردی که خودش را شبیه به زنان می کند.)

تشابه زنان به مردان و تشابه مردان به زنان مهم ترین مشکل دوره آخرالزمان و از نشانه های ظهور است.

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی