به گزارش اویس به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک پژوهشگر آمریکایی کارشناس در روانشناسی سیاسی در تحقیقی نوشته است، انگیزه اصلی برای کسانی که از راه ترکیه به سوریه و عراق می‌روند تا به گروه دولت اسلامی موسوم به داعش بپیوندند، مسائل دنیایی مرتبط با مسائل جنسی، ماجراجویی، هیجان و رفاقت‌ها است.

پروفسور جان هورگان، کارشناس روانشناسی سیاسی و مدیر مرکز پژوهش‌های تروریسم در دانشگاه «پنسیلوانیا» معتقد است: «بیشترین انگیزه کسانی که از راه ترکیه برای پیوستن به تروریست ها می‌روند، آن‌گونه که برخی گمان می‌کنند، ربطی به دین ندارد.»

پروفسور هورگان می‌افزاید: «گروه تروریستی داعش به آن‌ها اوهام و آمیخته‌ای از منافع شخصی و سیاسی می‌فروشند. به این جوانان وعده مسائل جنسی، ماجراجویی، هیجان و رفاقت داده می‌شود. اما در عین حال می‌توانند از قرن‌ها تفرقه و غربت انتقام بگیرند. همچنین از رفتارهای آن‌ها برای اهانت به غرب به عنوان پاداشی اضافی استفاده می‌شود.»

در مرکز فرانسوی مبارزه با انحراف دینی نیز در پژوهشی با عنوان «تحول گفتمان تروریستی جدید نزد جوانان»، به چگونگی استفاده از فیلم‌های «ماتریکس»، «ارباب حلقه‌ها» و بازی رایانه‌ای «عقیده جنگ» در جذب جوانان توسط گروه داعش پرداخته است.

سختی زندگی، ماجراجویی، خواسته‌های سیاسی، ناتوانی در آمیخته شدن با جامعه، جذابیت جنگ، تمایل برای پیروی از دوستان، دریافت لقب قهرمان از نظر آن‌ها و گذران تجربه‌ای هیجان‌انگیز با دوستان، از جمله انگیزه‌هایی است که جوانان را به گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق جذب می‌کنند.

بسیاری هم گفتمان تکفیری ها را از اینترنت برداشت می‌کنند و بدون آن‌که آن را بفهمند یا مقتضای آن را بشناسند، از آن برای پوشاندن کمبودها و ضعف‌های خود و سیراب کردن اوهام یا دیدگاه‌های آرمان‌گرایانه خود، استفاده می‌کنند.

این گزارش می‌افزاید: «گفتما‌ن‌های تروریستی جدید، ابزارهای جذب را از راه استفاده از اینترنت، به روز کرد به گونه‌ای از این راه، پیشنهادهایی متنوع و متفاوت به جوانان داده می‌شود که می‌تواند بسیاری را جذب کند.»

بنابراین گزارش: «پس از آن جوانان از مرحله بازسازی اعتقادی در فضای مجازی به بسیج میدانی منتقل می‌شوند.»

مارج سجمان متخصص روانشناسی و از نیروهای سابق سازمان جاسوسی مرکزی آمریکا (سیا) که مسیر داوطلبان تروریستی را رصد می‌کند و کتاب «چهره حقیقی تروریست‌ها» را تألیف کرده، می‌گوید: «بسیاری از آن‌ها چیزی از قرآن نمی‌دانند.»