به گزارش اویس، رئیس باشگاه اساتید دانشگاه الازهر مصر با اشاره به اینکه خط مشی الازهر همواره تبعیت از میانه‌روی بوده، تاکید کرد: باید طرف‌هایی که خواهان کشیده شدن دانشگاه به افراط گرایی و خشونت هستند، را از آن اخراج کرد.

«حسین عویضه»، رئیس باشگاه اساتید دانشگاه الازهر مصر در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در قاهره تصریح کرد: تلاش‌هایی برای خروج الازهر از اندیشه‌ها و افکار میانه‌رو توسط شماری از اساتید وابسته به جماعت اخوان المسلمین در حال انجام است.

عویضه با بیان اینکه این اساتید وابسته به اخوان دانشجویان را به دست زدن به اقدامات خشونت آمیز و ایجاد هرج و مرج در دانشگاه مشابه آنچه طی سال گذشته در تعدادی از خوابگاه‌های دانشجویی و دانشگاه‌ها شاهد آن بودیم، تشویق می‌کنند، افزود: براساس قوانین الازهر اخراج این اساتید امری الزامی است، چون قوانین این دانشگاه تصریح می‌کند، افرادی که دارای اندیشه‌های میانه‌رو نیستند، در این دانشگاه جایی ندارند.

وی با استقبال از ایده بستن کوی دانشگاه وابسته به الازهر در سال‌جاری تحصیلی گفت: می‌توان با پرداخت حق مسکن زیان وارده به دانشجویان در این خصوص را جبران کرد و مانع بروز حوادث خشونت آمیز و از بین رفتن اموال عمومی دانشگاه شد.

عویضه همچنین خواستار انتخاب رئیسی برای دانشگاه الازهر شد تا برای سال تحصیلی جدید تمام تدارکات در نظر گرفته شده باشد.

وی افزود:‌ فردی باید برای این سمت انتخاب شود که دارای توانایی‌ها و شایستگی‌های کامل باشد تا بتواند با طرف‌هایی که خواهان کشیده شدن دانشگاه به خشونت و افراط گرایی هستند، مقابله کند و تامین امنیت داخل دانشگاه در راس اولویت‌های وی باشد.

دانشگاه الازهر و کوی وابسته به آن سال گذشته شاهد اعتراض‌های دانشجویان هوادار جماعت اخوان المسلمین و محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر بود که به درگیری میان دانشجویان با نیروهای امنیتی این کشور انجامید.