موج رسانه ای به راه افتاده پیرامون پرونده جنجالی آرش صادقی و همسرش مدعی است که وی به ۷۱روز دست به اعتصاب غذا زده است. با تحقیقات نه چندان گسترده پیرامون مسئله اعتصاب غذا، به نکات جالبی برمیخوریم.

به گزارش اویس، کارشناسان، اعتصاب غذا را به دو نوع «اعتصاب خشک» و «اعتصاب تَر» تقسیم بندی می‌کنند. در اعتصاب تَر، فرد اعتصاب کننده فقط آب می نوشد، که ممکن است نمک نیز به این آب افزوده باشد یا نشده باشد. اما در اعتصاب غذای خشک، فرد از خوردن هرگونه ماده غذایی خودداری می‌کند.

به اذعان کارشناسان درمورد اعتصاب غذاهای صورت گرفته به دلیل شرایط محیطی آنها، که معمولا در زندان ها انجام می شود و دسترسی به آن دشوار است، نمی توان با قطعیت نظر داد؛ اما مشهورترین موردی که از اعتصاب غذای تَر ثبت شده است، اعتصاب مربوط به مبارزان جمهوری خواه ایرلندی، به رهبری بابی سندرز در سال ۱۹۸۱م در زندان های انگلستان بوده است. البته آنان در اعتصاب خود، علاوه بر آب و نمک، قند نیز مصرف می کردند که به همین دلیل این نوع اعتصاب به «ایرلندی» مشهور شده است.

بابی سندرز پس از ۶۶روز تحمل گرسنگی به کما رفته و سپس جان سپرد. تعداد دیگری از همراهان وی نیز در فواصل مختلف جان سپردند که «کیرین دوهرتی» توانست تا ۷۳روز مقاومت کند و پس از آن درگذشت، که این خود رکوردی در این زمینه محسوب میشود.

اما درمورد اعتصاب غذای خشک باید گفت که این مورد بسیار نادر رخ می دهد؛ اما به عنوان نمونه، به گفته رسانه های معاند مانند «کلمه»، مهدی خزعلی پس از ۸ روز اعتصاب غذای خشک، ۱۸کیلوگرم کاهش وزن داشته و دوسکته قلبی را نیز پشت سر گذاشته است.

۹

اما سوال:

حقیقتا اعتصاب غذای جناب آرش صادقی از کدام نوع بوده است؟ اگر اعتصاب وی از نوع اعتصاب تَر بوده است که قاعدتا پس از گذشت ۷۱ روز اگر فوت نکرده بود، حداقل در بستر احتضار می بود!!  و اگر اعتصاب وی از نوع خشک بوده است که باید نام وی در کتاب گینس ثبت شود که توانسته پس از تحمل ۷۱ روز گرسنگی کامل، فقط ۵کیلو(به گفته هوادارانش) کاهش وزن داشته باشد!

۱۰

وقتی رسانه های معاند هم ناخواسته رسواگر میشوند!!

رسانه هایی از قبیل بی بی سی و رادیوفردا و کلمه که خود موجبات جنجالی شدن این پرونده را فراهم کردند، با انتشار مقاله هایی، که البته غالبا مربوط به سال های گذشته است، ناخواسته باعث رسوایی آرش صادقی شده اند.

به بخش هاای از این مقالات که با هدف بررسی علمی نتایج سیاسی و فیزیولوژیکی اعتصاب غذا تهیه شده است، توجه کنید:

وبسایت بی بی سی فارسی در مقاله ای که طی چندروز اخیر منتشر نموده آورده است:

«در اعتصاب غذای خشک احتمال اینکه فرد بیش از هفت تا ده روز زنده بماند کم است اما در اعتصاب غذای تر بدن می‌تواند مدت نسبتا قابل توجهی این شرایط را تاب بیاورد تا تمام عضلات را بسوزاند – از نظر طبی اعتصاب غذای تر کامل (بدون افزودن قند به آب) بین ۴۶ تا ۷۳ روز بیشتر نمی‌تواند طول بکشد (این زمان در منابع مختلف اندک تفاوت دارد) و فرد بعد از این مدت به دلیل آسیب شدید به اعضای مختلف به خصوص کبد، مغز و کلیه و اختلال شدید متابولیسم در خواهد گذشت.»

سایت کلمه در مقاله ای که در سال ۹۰ منتشر نموده، به تشریح اعتصاب غذای تَر پرداخته و ضمن مطرح کردن روزشماری درمورد اثرات این نوع اعتصاب بر بدن، آورده است:

«برای یک فرد عادی با وزن طبیعی ، منابع چربی امکان بقا بدون غذا را بین ۲ تا ۲٫۵ ماه تامین می کند. اما در مورد اعتصاب کنندگان در زندان به دلیل کاهش وزن ناشی از سو تغذیه در دوران زندان این زمان معمولا کوتاهتر است. برای مثال ۱۰ ایرلندی که در سال ۱۹۸۱ در اثر اعتصاب غذا در زندان جان باختند به طور متوسط ۶۱ روز قادر به ادامه حیات بدون غذا بودند. یکی از این زندانیان ۴۵ روز پس از اعتصاب غذا جان باخت و ۹ نفر دیگر بین ۵۷ تا ۷۳ روز پس از اعتصاب غذا جان باختند.»

پایگاه رادیوفردا در گفتگویی که در سال ۸۹ با یکی از پزشکان مقیم خارج انجام داده است، به صراحت مطالبی را عنوان نموده است که رد کننده ادعاها درمورد آرش صادقی است:

«تا ۶۰ روز بدن سالم مى تواند از ذخایر خودش استفاده کند – این ۶۰ روز که مى گویم در شرایطى که خشک نیست رژیم غذایى. در شرایطى که اصلاً مواد غذایى استفاده نشود و آب به بدن نرسد، محال است تا ۶۰ روز که هیچ شاید تا دو هفته و یا ۲۰ روز نتواند بدن دوام بیاورد.»

آرش صادقی از توهم تا واقعیت + قسمت اول

آرش صادقی از توهم تا واقعیت + قسمت دوم